Collaboration

Show the PROTOTYPE!

Festival Prototyp propojuje umění, vědu a technologie. Festival opět ukáže v centru Brna interaktivní díla a instalace týmů profesionálů z oboru i studentů a mladých nadšenců. Festival je otevřen všem zajímavým nápadům!

Become part of a prototype! You're a hobbyist, scientist, artist, designer or musician and propojuješ science, technology, art, as we do? Come in to us info@prototypbrno.cz and show their works more than 2000 visitors!

„My experience as a host artist of Prototyp festival in 2015 was very positive. The crew was very professional and communicated very well. They organized an astonishing exposition of new media arts pieces, enrich by interesting program of live performance. The artistic level of the entire manifestation was very high and attracted lot of visitors.“

Nicola Pavona

Visual Artist at KinocirKus

"I would like to thank on behalf of FEI Company for the opportunity to participate in the event Prototype - Game Area. Entertainingly combines the world of technology and art, and to us, the participants, expanded horizons. Very nice was also the addition of communication with you organizers. You have conceived their role very zopovědně. We hope that the 2016 event will not miss anyone on the calendar - it is truly an experience. "

Markéta Janková

Communications Consultant, FEI Czech Republic s.r.o.

"The prototype for the future of our culture in Brno. It's a thing that's missing for a long time. At the festival we introduced a prototype installation of Light in Space, which we had previously not present anywhere else. The installation was for us such a prototype. The organizational team of the festival helped us tighten our idea to implementation.

Michal Okleštěk & Jan Machát

a group of creative architects VISUALOVE

„S Prototypem jsme spolupracovali formou instalace na koncertu Archive v klubu Fléda, který patřil k vrcholným akcím jarní sezóny 2015. Styl práce týmu Prototypu propojil profesionální organizační přístup a neotřelé umělecké projekty. Výsledný dojem ze světelné show pobavil návštěvníky Flédy a dodal interiéru neotřelou atmosféru. Spolupráci s Prototypem proto velmi doporučuji a těším se na další společné projekty.“

Veronika Duchuňová

PR manager klubu Fléda v Brně

"The prototype has participated in a number of events that have been included in the project Year of Light and that our museum in 2015 prepared the like. Children's Museum night or day. Unique dress, breathtaking fountain or non-illuminated origami Everybody liked and reaped unprecedented success with visitors.
I really appreciate their professional approach and the valuable
and contacts, which are shared with us. "

Marek Kozel

Department of Communication and Marketing at the Technical Museum in Brno

„ÚDiF spolupracoval s Prototypem na jeho doposud největší akci konané ve dnech 13. – 15. 11. v Brně. Díky této spolupráci vnikl ÚDiFu nový exponát Obří krasohled, který dodnes na svých akcích používáme. Zároveň nás akce inspirovala k dalšímu vývoji experimentů na zvukově/světelné show. Spolupráce s Prototypem tak byla inspirativní, zároveň ale také mohu říci, že v rámci Brna šlo o ojedinělý typ akce, který v Brně chyběl. Děkujeme Prototypu za možnost prezentace před zcela jedinečným publikem a těšíme se na další spolupráci.“

Barbora Mikulecká

Leader, personalista, performer senior skupiny ÚDiF