PROTOTYP AI ART
TIM MUNI, Filozofická fakulta MUNI, VISUALOVE
V rámci festivalu PROTOTYP vznikla výstava, která se zaměřuje na fenomén tvorby umění pomocí umělé inteligence. Ve dnech 14. října až 6. listopadu 2022 se v brněnském Kreativním hubu KUMST a zároveň v galerii PRÉCÉDÉE v Hongkongu poprvé představí nově vzniklé výzkumné centrum CAAR, jehož cílem je zkoumat různé umělecké formy vytvořené ve spolupráci lidského tvůrce a umělé inteligence. Současně bude probíhat výstava obrazů vytvořených pomocí umělé inteligence od českých tvůrců.
Pop-up výstava Brno – Hong Kong
CAAR – Center for Artificial Art Research
Na výstavě je možné shlédnout čtyři AI asistovaná díla Lai Man Tina. Dvě z nich, AI Brno a AI Hong Kong s podtituly Sbírání vzpomínek, byla vytvořena přímo pro výstavu a představují vizualizace opakujících se motivů v online dostupných snímcích Brna a Hongkongu z pohledu umělé inteligence. Další dvě videa od stejného autora, AI způsoby vidění a AI impresionismus, představují experimenty s prolínáním procesů vidění a interpretace umění prostřednictvím lidských a umělých neuronových sítí.
Na výstavě bude možné shlédnout AI film od Kariny Kazariny Rabínův sen na motivy Legendy o pražském Golemovi. Při jeho tvorbě autorka využila umělou inteligenci ve všech fázích tvůrčího procesu, od scénáře po generování obrazů. Účelně tak spojila formální rysy díla s tématem stvoření umělého člověka, které je tradičně součástí širšího konceptuálního rámce vývoje inteligentních nástrojů.
Kurátorka výstavy: Jana Horáková
Autoři vystavených děl: Lai Man Tin, Karina Kazarina
Výstava AI ART
Výstava prezentuje obrazové výtvory české komunity, která se zaměřuje na generování obrázků pomocí umělé inteligence. Většina děl vznikla pomocí nástroje Midjourney. Midjourney je nezávislá výzkumná laboratoř produkující program umělé inteligence, který vytváří obrázky z textových popisů, podobně jako OpenAI, DALL-E nebo Stable Diffusion. Zkoumá myšlení a rozšiřuje imaginativní schopnosti lidského druhu skrze nová média. Výstava nás také nutí k zamyšlení, zdali jsou díla stále produktem kreativity člověka nebo jsou produktem stroje. Posuďte sami, jestli ještě potřebujeme umělce nebo to stroje už brzy zvládnou sami.
Autoři vystavených děl: Petr Ludwig, Milan Grym, Tomáš Jahoda, Peter Podolinský, Jiří Mucha, Jarmila Mlčoušková, Jiří Slováček, Michal Arnošt, Anna Unčovská, Ivan Eder, Štěpán Havel, Petr Provazník, Šárka Růžičková, Robča a další.
Design výstavy: VISUALOVE – Jan Machát, Michal Okleštěk
Organizátor: Prototyp, VISUALOVE, TIM MUNI, Filozofická fakulta MUNI
Výstava trvání 14.10. – 6.11.
Místo: KUMST Brno