Jaké byly předchozí ročníky?

Brněnský festival Prototyp má za sebou již tři úspěšné ročníky, každý s novým tématem, netradičním místem konání i jiným složením účinkujících z řad studentů, umělců a technologických nadšenců se společným zaujetím v propojování umělecké a technické nebo vědecké stránky světa. První ročník v roce 2014 nastartoval každoroční koloběh živých vystoupení, odborných přednášek, workshopů a komentovaných prohlídek vystavených děl, která svým pojetím souznila s tématem ročníku. „Světlo v hlavní roli“ zářilo první rok, „Hra prostoru“ ukázala svou představu rok poté a čtyři přírodní „Elementy“ mohli návštěvnící zakusit v roce 2016.

Úspěch festivalu dokazuje návštěvnost pohybující se nad hranicí 1200 návštěvníků z různých věkových kategorií a také každoroční zájem místních i celorepublikových on-line i tištěných médií.

Festival v číslech

1 +
návštěvníků
1
instalací
1
přednášek a workshopů

Naše vize

Cílem Prototypu je pořádat každoroční festival spojující umění a technologie, který také na několik dní oživí i veřejný prostor města Brna. Chceme nabídnout všem nadaným lidem platformu umožňující setkávání, vzájemnou spolupráci a navazování nových kontaktů. Plánujeme pořádání konferencí a workshopů po celý rok s  následnou možností prezentace na festivalu Prototyp.

3. ročník - Elementy

Bývalá káznice se zaplnila 11. - 13. 11. 2016 uměleckými exponáty inspirovanými přírodními elementy. Voda, oheň, země a vzduch se promítly do interaktivních projekcí nebo videomappingu.

Páteční program byl plný živých hudebních vystoupení a módní performance. Módní show byla tradiční část pátečního programu, o kterou se zasloužila značka Severa + Kolektiv. Nechyběl ani live VJing v režii kolektivu KinocirKus. Vida! science centrum, Bioskop, Corinth a Workshop Čtyři elementy se postarali o zábavu pro celou rodinu. Prohlédnout expozici a vyzkoušet zajímavé workshopy si návštěvníci mohli po celou sobotu. Neděle byla věnovaná setkání s tvůrci instalací a zajímavým přednáškám. Dozvědět jste se mohli, jak vytvořit vlastní vertikální zahradu, kdy se vyplácí prototypovat produkt pomocí 3D tisku nebo jak se architekti perou s vizuální povahou protipožární ochrany v budovách.

Podívejte se na sestřih z 3. ročníku

2. ročník - Hra prostoru

Spojení umění a technologií na téma Hra prostoru jste v roce 2015 mohli zažít jako třídenní festival ve dnech od 13. do 15. 11. 2015. Hra prostoru se konala v krátce zpřístupněném prostoru ve spodní části Malé Ameriky v Brně. Program byl vyladěn do tří specifických částí tak, aby si ho užili ti nejmenší i odborná veřejnost. Podívejte se, kde se druhý ročník festivalu Prototyp uskutečnil.

Podívejte se na sestřih z 2. ročníku

1. ročník - Světlo v hlavní roli

První ročník se odehrál v roce 2014 v nádherném industriálním prostoru brněnské Adam Gallery. Na samotné akci bylo vystaveno 17 světelných děl a živých vystoupení. Návštěvníků přišlo požehnaně, přes 1 800. Všichni, kteří na Prototyp zavítali si mohli užít výstavu světelných děl tak jako v klasickém muzeu, zabavily je ale i interaktivní instalace, tematické občerstvení a samozřejmě celovečerní hlavní program. Na pódiu zazářili Ardor Viridis, David Vrbík hrající na laserovou strunu, či Jiří Suchánek. Třešničkou na dortu byla světelná módní přehlídka, která symbolicky uzavírala celý festival. Celovečerní program zakončovala after party s Djs.

Podívejte se na sestřih z 1. ročníku