Festival Prototyp

Hra prostoru (2015)

Hra prostoru - 2015

Spojení umění a technologií na téma Hra prostoru jste v roce 2015 mohli zažít jako třídenní festival ve dnech od 13. do 15. 11. 2015. Hra prostoru se konala v krátce zpřístupněném prostoru ve spodní části Malé Ameriky v Brně. Program byl vyladěn do tří specifických částí tak, aby si ho užili ti nejmenší i odborná veřejnost. Podívejte se, kde se druhý ročník festivalu Prototyp uskutečnil.

EXPOZICE 13. - 15. 11. 2015

FEI – Expozice FEI Company

FEI - Expozice FEI Company Věděli jste, že Brno je světově významné centrum elektronové mikroskopie? Odhadem se zde vyrábí čtvrtina  světové produkce všech těchto přístrojů, které posouvají hranice lidského poznání v mnoha oborech. FEI Czech Republic je největším výrobním centrem společnosti FEI Company, které vyrábí elektronové mikroskopy. Jak takový nanosvět vypadá, uvidíte díky expozici FEI Company . 3D […]

Laser Game – Laserový tunel

Laser Game - Laserový tunel   Laserový tunel od Laser Game zvládnou projít jen ti nejmrštnější. Laserové paprsky jsou propojeny s měřičem, který detekuje, jestli se paprsek přerušil. Za každé dotknutí laseru se počítají trestné body. A věřte, že projití tunelem bez zavadění o laserový paprsek zvládlo jen několik jedinců.  

Michal Ďuriník – Úhel pohledu

Michal Ďuriník - Úhel pohledu   Michal Ďuriník je talentovaný mladý fotograf, který připravil pro letošní ročník Prototypu nástěnnou malbu. Malba napříč prostorem pozorovatele nejdřív mate, pohrává si s ním a nenabízí jednoznačné interpretace. Pozorovatel po nějaké době objeví bod, ze kterého dílo dává smysl, stává se pravidelnou a jasně čitelnou. Zmatení, frustrace a rozpaky nahrazuje uspokojení a […]

Ondřej Mikula – Bestie

Ondřej Mikula - Bestie  Čtyřkanálová zvuková instalace vytváří pomocí prostorového zvuku v prázdné a temné místnosti  iluzi přítomnosti  biomechanické bytosti. Není vidět, ale je slyšet - běhá kolem posluchače, schovává se a útočí. Přesným sound-designem je bytost tvarována a animovaná, bez použití obrazové pomůcky.    

Tadaho – Tudy je víc než si myslíš

Tadaho - Tudy je víc než si myslíš Cestou na festival se neztratíte. Kreativní duo Tadaho pro návštěvníky vytvořilo ukazatele cesty. Navedou vás desítky svítících sošek, které ukazují směr. Tadaho se specializuje na interiérový design, ale jejich tvorba je rozmanitá. Jednoduše se starají o to, aby návštěvníka, či zákazníka na první pohled zaujali a ukázali to nejlepší. […]

Barbora Mikulecká (ÚDiF) – Krasohled

Barbora Mikulecká (ÚDiF) - Krasohled Barbora Mikulecká je v týmu ÚDiFu neboli Úžasného Divadla Fyziky, které je k vidění na festivalu Prototyp v pátečním živém programu. Samotná Barbora představí krasohled téměř lidské velikosti. S prostorem si hraje pomocí zrcadel. Při pohledu do krasohledu se octnete v nekonečném prostoru opakujících se objektů. Spočítáte, kolik odrazů můžete vidět? […]

Roberto Palma – Videomapping

Roberto Palma - Videomapping Videomapping využívá projekce pomocí níž dokresluje objekt, na který je promítán. Tím vzniká nová, proměnlivá realita, optické klamy a nový zážitek z vnímání videové projekce. Roberto Palma - původem Mexičan - je vizuální umělec, který vytvořil na letošní ročním Prototypu videomappingovou projekci, která si pohrává se seskupením krychlí.     

Michal Gabriel – Sochy z 3D tisku

Michal Gabriel - Sochy z 3D tisku

Jakub Valtar – Event Horizon

Jakub Valtar - Event Horizon Horizont událostí je jednosměrka vesmíru. Vede jen tam, ať je to kdekoli, a co jím projde si uchová navždy, jako magnetofon zapisující časoprostor na nekonečnou pásku. Přesně na takovém principu pracuje instalace Jakuba Valtara. Kinectová instalace snímá pohyb návštěvníků a jejich obraz uchovává na pásce dlouhé několik metrů. 

Lucka Mannová – Kosmonauti

Lucka Mannová - Kosmonauti Talentovaná kreslířka z Brna, Lucka Mannová, zpracovává tematiku prostoru trošku jinak. Anglický překlad hry prostoru - play in space - nás přemístí do vesmíru. Vyfoťte se jako kosmonauti tak, že doplníte malbu sami sebou a octnete se v nekonečném prostoru vesmíru.

František Tóth – Looking

František Tóth - Looking   Exponát Františka Tótha vznikl pro příležitost LIGHT-EXPO exhibice ve spolupráci se společností LEDeco solutions. Teď máte šanci Looking spatřit i na festivalu Prototyp​. Koncept instalace souvisí s hledáním cesty a správného úhlu pohledu. Iluzi postavy dokážete vidět jen ve dvou perspektivách. Vidíte ji? 

Kinocirkus – Exogenesis

Kinocirkus - Exogenesis   Nezávislá skupina VJů KinocirKus z Prahy na Prototypu vystavuje interaktivní instalaci Exogenesis. Instalace reaguje na pohyby návštěvníků. Obraz je tak dotvářen v závislosti na svém okolí, které je snímáno.   

Janica Šipulová – Spící krásky v souvislostech – Co Brno za-tratí?

Janica Šipulová - Spící krásky v souvislostech Mladá architektka Janica Šipulová ztvárnila vývoj brněnského urbanismu v okolí Malé Ameriky a Hlavního nádraží impozantním videomappingem. Vývoj této oblasti je rozkreslen na velkoplošném plátně a ukazuje minulý a i možný budoucí vývoje tohoto místa.

Roman Kekel, Mária Mušková, Vlastimil Slinták, Tamás Vígh – SoundGenesis

Roman Kekel, Mária Mušková, Vlastimil Slinták, Tamás Vígh - SoundGenesis Koncept instalace vychází z výkladu biblického příběhu o stvoření světa. Inspirace knihou Genesis vedla ke kompozici zvukových stop a snímání lidského pohybu, které vytváří symfonii , na jejímž konci se nachází plod civilizace - člověk. V jednotlivých částech místnosti se ozývají různé zvuky, které demonstrují […]

FAVU VUT & na3Deci – 3D tisk v umění

FAVU VUT & na3Deci - 3D tisk v umění Všude se mluví o 3D tisku, ale kolik z nás ho opravdu vidělo na vlastní oči? Díky spolupráci FAVU VUT a na3Deci můžete prozkoumat proces 3D tisku, pobavit se s experty v oboru a porozumět této nové technologii. 

VISUALOVE – Light in Space

VISUALOVE - Light in Space   Skupina kreativních architektů VISUALOVE pro festival Prototyp vytvořila , za použití kouře světelnou instalaci. Do mlhy návštěvníci vplují jako do podvodního světa, ve kterém je vidět sotva na dva metry. V mlze se můžete ztratit, relaxovat, rozjímat, nebo si bez zábran užít kousíček soukromí.  

OPENING PARTY 13. 11. 2015 - start 19:00

PROGRAM PRO DĚTI I DOSPĚLÉ 14. 11. 2015 - 13:00 - 18:00

BLOK PRO ODBORNÍKY 15. 11. 2015 10:00 - 18:30